Giriş
30
KASIM
Kaç Gece
1
 • 1 Gece
 • 2 Gece
 • 3 Gece
 • 4 Gece
 • 5 Gece
 • 6 Gece
 • 7 Gece
 • 8 Gece
 • 9 Gece
 • 10 Gece
Yetişkinler
1
 • 1 Yetişkin
 • 2 Yetişkin
 • 3 Yetişkin
 • 4 Yetişkin
 • 5 Yetişkin
 • 6 Yetişkin
Çocuklar
0
 • Çocuk Yok
 • 1 Çocuk
 • 2 Çocuk
 • 3 Çocuk
 • 4 Çocuk
 • 5 Çocuk
Yerel Saat
A

Trabzon’a Özgü Yöresel Lezzetleri Yerinde ve Ustalarından Tadın

Trabzon, hem Karadeniz’in hem de Türkiye’nin zengin mutfak kültürünü tüm dünyada başarıyla temsil ediyor. Trabzon mutfağına özgü yemekler, lezzetini Karadeniz'in dağlarından, yaylalarından ve bereketli denizinden alıyor. Şehrin halkı gibi renkli, yaratıcı lezzetler damaklarda unutulmaz tatlar bırakırken görselliğiyle masaları süsleyen deniz ürünleri, börekler ve köfteler Trabzon'da ayrı bir lezzet kazanıyor. Özellikle hamsi, Trabzon mutfağı kadar Trabzonlular için de ayrı bir anlam taşırken Trabzon sofraları 30'u aşkın hamsi yemeği çeşidine ev sahipliği yapıyor. En taze hamsiler, çıtır çıtır pideler, kahvaltıların vazgeçilmezi kuymak ve et yemeklerinin en lezzetlileri, burada Trabzonlu ustaların tecrübeli ellerinden çıkıyor. Trabzon halkı ise hamur işlerinden, et yemeklerine, köftelerden, pidelere ve elbette hamsiye uzanan lezzet yolculuğunda sofralarını misafirleriyle paylaşmaktan mutlu.

İster gezi, ister iş seyahati, yolunuz Trabzon'a düştüğünde doğal güzellikleri görmenin yanı sıra bu muhteşem yemeklerin tadına bakmadan şehirden ayrılmayın. Peki bu enfes mutfağın sembolü haline gelen yemeklerle donatılmış sofralarda sizi hangi lezzetler bekliyor? İşte en doğal malzemelerle pişen yemeklerle geçireceğiniz sağlık ve lezzet dolu günlerin habercisi, Karadeniz mutfağının incisi Trabzon'un damak çatlatan lezzetleri...

1- Trabzon'un Baş Tacı: Hamsi Tava

Hamsi tavayı pişirmek, en az hamsiyi yakalamak kadar zor. Yine de Trabzonlu aşçıların usta elleri, bu yemeğin hakkını fazlasıyla veriyor. Mısır ununa bulanan hamsiler, tavaya özenle yerleştiriliyor ve kızartılıyor. Hamsi tava masanıza geldiğinde şaşırmayın; kuyrukları ortada birleşen hamsiler, kokusuyla sabırsızlık, altın sarısı rengiyle güneş gibi aydınlık sofralar yaratıyor. Deniz tuzu, özel baharatlar ve limon dilimleriyle lezzetine lezzet katılan hamsi tava, Trabzon'a uğrayan her damakta unutulmaz bir tat bırakıyor.

2- Sosuyla Tarihe Geçen: Hamsi Kuşu

Karadeniz'in tuzlu ve serin sularında lezzetlenen hamsi, Trabzonlu aşçıların ustalık maharetlerini sergilediği çeşit çeşit lezzetlere dönüşüyor. Adına ilk kez türkü yazılan balık unvanını kazanan bu balıkla tanışmanızı sıra dışı hale getirecek bir Trabzon klasiğiyle tanışmaya hazır mısınız? Trabzon mutfağı menülerinin en sevilen deniz mahsullerinden biri olan hamsi kuşu, adıyla ilgi çektiği kadar yumuşacık dokusuyla da yemek zevkinize bambaşka bir boyut kazandırıyor. Ayıklanıp fileto haline gelen hamsiler tuz ve biberle marine ediliyor. Hamsi kuşunun sırrı ise Trabzon ustalarının özel sosunda yatıyor. Sosa ve mısır ununa bulanmış çıtır çıtır hamsi kuşlarının tadına bakarken, bu sıcacık lezzetin yakın arkadaşı soğanı da unutmayın.

3- Damaklarda Lezzet Patlaması: Hamsili Pilav

Trabzon mutfağında hamsi, tavalardaki şöhretini tencere yemeklerinde de gösteriyor. Tenceredeki muhteşem buluşmanın kahramanları bu kez hamsi ve zengin malzemeli iç pilav oluyor. Bir pilavdan beklentiniz sadece tane tane dökülen pirinçler mi? Beklentilerinize sınır koymayın, çünkü Trabzon'un hamsili pilavı lezzet çıtanızı en üst seviyeye taşımanın en iyi tarifi. Kuş üzümü, dolmalık fıstık, çeşit çeşit baharat ve soğanla pişirilen pilav, hamsilerle yaratılan bir kaplamanın içinde sofranın sürpriz tadı haline geliyor. Hamsili pilav, Trabzon mutfağının mutlaka tadılması gereken yöresel lezzetlerinden biri. Trabzonlu aşçılar ise güveçte pişirdikleri hamsili pilavın lezzetinde ve şöhretinde büyük pay sahibi.

4- Doğal Şifa Deposu: Isırgan Çorbası

Sağlıklı ve uzun ömürlü Trabzon halkı, her daim hareketli her daim canlı. Trabzonlular tükenmeyen enerjilerini, köy tereyağına, sağlıklı otlarla pişen yemeklerine, yayladan gelen etlere ve sonsuz neşelerine borçlu. Bu zenginliğin içinde, ısırgan otu ile kara lahana önemli birer şifa kaynağı olarak sofralarda yer alıyor. Siz de Trabzon'un doğal zenginliklerini keşfetmeden önce bu şifalı çorbayla enerji toplayabilirsiniz. Trabzonlu ustalar Isırgan çorbasının kıvamını mısır unuyla verirken, şifasını kaybetmemesi için haşlanan ısırgan otlarının suyunu da çorbaya ilave ediyor. Isırgan çorbası kendine özgü lezzetini Trabzon tereyağıyla, faydasını ise sarımsak ve taze nane ile arttırıyor. Ve bu çorba kokusuyla da tadıyla da içenleri mest ediyor.

5- Yumuşacık Dilimler: Mısır Ekmeği

Trabzon’da her çorba ve sebze yemeğinin tadı yine bir dilim sıcak mısır ekmeğiyle çıkıyor. Mısır unu, yoğurt ve yumurtayla güçlü bir besin değeri taşıyan mısır ekmeği, yumuşacık dokusuyla hemen her yemeğin yanında mutlaka yerini alıyor. Trabzon'a gidişinizde her yemeğin yanında mısır ekmeğini bulacak olsanız da dönüşte yanınızda götürmek için alışveriş listenize bu ekmeği mutlaka ekleyin.

6- Bir Trabzon Klasiği: Kara Lahana Diblesi

Trabzon mutfağı denilince akla kara lahana gelmesinde büyük rol oynayan lahana diblesi de yörenin şifa kaynağı yemeklerinden biri. Lahana diblesinin ana malzemesi kara lahana yaprakları olsa da Trabzonlu ustalar bu yemeğe farklı yorumlar getirerek her zevke hitap edecek tatlar yaratmayı başarıyorlar. Bakliyat ve sebze çorbalarından hoşlanıyorsanız bu yemek tam size göre. İnce kıyılmış beyaz ya da kara lahana yapraklarına bazen pirinç, bazen bulgur en çok da mısır yarması eşlik ediyor. Kavrulan domates ve soğanla karışan lahanalar özellikle az suda pişirilerek vitamin değerleri korunuyor.

7- İç Ferahlatan Lezzet Buluşması: Gendime Çorbası

İç ferahlatan tadıyla gendime çorbası da bu zenginliğin vazgeçilmez değerlerinden biri. Trabzon'da birbirinden farklı lezzetlerle tanışırken yöresel dile de yakınlaşmanız mümkün. Gendime, aşurelik buğdayın Trabzon yöresindeki ismi. Çorbada ise gendimeye, nohut ve kuru fasulye eşlik ediyor. Yoğurtla terbiye edilen Gendime çorbası, kuru nane ve üzerine gezdirilen tereyağıyla servis ediliyor.

8- Başlı Başına Bir Ana Yemek: Kara Lahana Çorbası

Bakliyatların enerji veren tatları Trabzon mutfağının zengin çorba kültüründe önemli bir yere sahip. Kara lahana çorbası ise havuç, haşlanmış barbunya, salça ve tavuk suyuyla birleşerek sindirimi kolaylaştıran, Trabzon'a özgü lezzetli çorbalar listesindeki yerini alıyor. Açılışı bu çorbayla yaparak, enfes yemeklere ve tatlılara daha çok yer açabilirsiniz.

9- Adıyla Da Tadıyla Da Efsane: Kuymak

Trabzon'a özgü bir kahvaltı, her yeni güne enerjiyle başlamak demek. Çünkü burada, Trabzon tereyağı, yağsız peynir ve mısır ununun muhteşem birleşiminden yaratılan kuymağa ekmeğinizi batırmadan gün başlamıyor. Uzadıkça uzayan özel peyniri ile Trabzonlu ustaların özenle kıvam verdiği kuymak, tıpkı Trabzon'un ekmekleri kadar ünlü. Sıcacık ekmeğinizi koparın, kuymaktan bir parça alın, gözlerinizi kapatıp peynir ve tereyağının mısır unuyla buluşmasının damaktaki keyfini yaşayın. İşte şimdi Trabzon'dasınız!

10- Geleneği Yaşatan Çıtırtılar: Vakfıkebir Ekmeği

Kahvaltılara ve yemeklere eşlik eden sıcacık Trabzon Vakfıkebir ekmeği, bu mutfağın ününü tüm dünyaya yayıyor. Vakfıkebir ekmeğini pişirmek için ustalık ve özel fırınlar gerekiyor. Taş fırına sıcaklık veren kurumuş kızılağaç, meşe ve gürgen parçaları, Vakfıkebir ekmeğine de kendine has lezzetini veriyor. Dünyanın dört bir yanına gönderilen bu geleneksel ekmek, orijinal tadıyla sizin de kapınızı çalsın isterseniz Trabzon'dan ayrılırken adresinizi bırakmayı unutmayın.

11- Dikkat Hamsi Çıkabilir: Kaygana

Trabzon'da güne geleneksel bir başlangıç yapmanın en lezzetli alternatiflerinden biri olan kaygana ise yöreye özgü bir krep çeşidi. Maydanoz ve taze nane eklenen karışım, tavada pişiriliyor. Kaygana klasik olarak ıspanak, lahana, yeşil soğan, pırasa gibi sebzelerle yapılsa da harcına bazen hamsi bile eklenebiliyor. Trabzon'da biraz daha hamsiye her zaman yer var derseniz kaygana deneyimini böylece farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz.

12- Çıtır Lezzet Halkaları: Trabzon Simidi

Her bölgenin olduğu gibi Trabzon'un da kendine özgü bir simit çeşidi bulunuyor. Trabzon simidini diğer simitlerden ayıran özellik ise sadece küçük boyutları değil aynı zamanda sınırları aşan şöhreti. Hiçbir katkı maddesi kullanılmadan hazırlanan Trabzon simiti, Trabzonlu ustalara göre lezzetini şehrin havası ve suyundan alıyor. Trabzon'un alışkanlık yaratan havası, suyu, doğası, tüm yemeklerine olduğu gibi çıtır çıtır simitlerine de yansıyor.

13- Trabzon’un Ustalık Eseri: Akçaabat Köftesi

Trabzon hem sağlıklı hem tescilli tatların dünyaca ünlü kenti. Köfte denilince akıllara düşen Akçaabat köftesi de bu tescilli lezzetlerden biri. Akçaabat köftesini bu kadar özel kılan sır ise Akçaabat'ın özel florasında yetişen hayvanlardan elde edilen kıymada saklı. Kıyılan etler, sarımsak ve bayat ekmekle yoğrularak iç yağı ilavesiyle kendine özgü lezzetine kavuşuyor. Her yıl kilolarca Akçaabat köftesi ülkenin ve dünyanın dört bir yanına gönderiliyor. Siz yine de bu orijinal lezzeti kendi manzarasında denemek için Trabzon'a bir uğrayın. Üstelik Trabzon'da tatmadan geçilemeyecek et yemekleri sadece köfteyle sınırlı değil.

14- Bir Porsiyon Asla Yetmez: Trabzon Döneri

Trabzon'un et yemeklerinde adını duyurmasın da, Akçaabat köftesi kadar Trabzon dönerinin de rolü oldukça büyük. Trabzonlu ustaların uzmanlık alanı olan Trabzon döneri, tereyağlı pilavla servis ediliyor ve asla küçük bir porsiyon yetmiyor. Yayla havası alan, doğal beslenen hayvanlardan elde edilen etlerin döner şeklinde sunulduğu tabaklar, her porsiyonda Trabzon dönerinin farkını ortaya kokuyor.

15- Dumanı Üstünde Gelen, Tadına Doyulmayan: Siron

Trabzon'da et yemeklerinin tadına bakarken bir ana yemeği daha denemek isterseniz, karşınıza çıkan isim siron olacaktır. Siron, elde açılmış yufka şeritlerinin yuvarlanıp kızartılması, ardından et suyu ile yumuşatılmasıyla elde ediliyor. Servis sırasında üzerine soğan ve kıymayla hazırlanmış karışım ve süzme yoğurt ekleniyor. Trabzon'da en klasik malzemeler bile tabaklarda sıra dışı lezzetlere dönüşüyor. Bunun sırrını keşfetmek içinse bu yöresel lezzetleri mutlaka yerinde tatmanız gerekiyor.

16- Peynirle Muhteşem Buluşma: Kesme Makarna

Et yemekleri kadar hamur işleriyle de dikkat çeken Trabzon'da doğadan elde edilen sağlıklı etler, yumurta ve sütler, usta ellerde işlenerek en sıradan yemeği bile sıra dışı lezzetlere çeviriyor. Kızarmış makarnayı başka nerede tadabilirsiniz ki? Trabzon'a özgü kesme makarna diğer makarnalardan sadece lezzetiyle değil, farklı pişirme yöntemiyle de ayrılıyor. Arasına köy peyniri yerleştirilen kesme makarnalar, tavada kızarana kadar pişiriliyor. Makarnaya bakış açınızı değiştirmek isterseniz kesme makarnayla tanışmak için Trabzon sizi bekliyor.

17- Dışı Çıtır İçi Yumuşacık Lezzet Şöleni: Laz Böreği

Trabzon'un sindirimi kolaylaştıran sebze yemekleri ve lezzetli etlerinden sonra sıra tatlılara geldiğinde bildiklerinizi unutturan menülerle karşılaşmanız mümkün. Tatlılara hafif bir geçiş yapmak için ideal olan Laz böreği, bilinen böreklerden biraz farklı. El açması hamur ve arasındaki muhallebiyle fırına giren, fırından çıkınca üzerine şerbet dökülen bu börek, Trabzon tatlı kültürünün en ünlü isimlerinden biri.

18- Büklüm Büklüm Bir Trabzon Lezzeti: Fındık Tatlısı

Bu mutfakta muhallebiler böreklerin arasına, fındıklar burma burma el açması hamurlara sarıldığı sürece, tadına bakmadan geçemeyeceğiniz lezzetler arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Şerbetin, Trabzon aşçılarının usta ellerinden döküldüğü fındık tatlısı ise çıtır çıtır dokusunu yine Trabzon tereyağından alıyor. Hem kokusu hem dokusuyla lezzet patlaması haline gelen dilimler, yemek sonrasını gerçek bir festivale çeviriyor.

19- Taptaze Sütün En Tatlı Hali: Hamsiköy Sütlacı

Trabzon'da şerbetli tatlılar lezzetini ustalıktan alırken, sütlü tatlılarda da sütün en doğalı kullanılıyor. Trabzon'a özgü yöresel tatlılardan biri olan Hamsiköy sütlacı, bu nedenle klasik sütlaçlardan oldukça farklı. Adını Maçka’nın en yüksek rakımlı köyü olan Hamsiköy’den alan bu sütlaç, yörenin taze sütlerinin lezzetini taşıyor.

20- Çay Saatlerinin Vitamin Bombası: Trabzon Hurması

Trabzon'da çay saatlerinin başrol oyuncusu ise vitamin kaynağı Trabzon hurması ile hazırlanan tartlar. Tarçın ve muskat gibi baharatlarla lezzetine lezzet katılan tartlar, Trabzon hurmasını çay saatlerinin vazgeçilmez lezzeti haline getiriyor. Sağlık ve enerji depolayan Trabzon sofralarının finalini, üzeri kızarmış sütlaçla, yumuşacık hurmalı tartlarla ya da şerbetli, muhallebili böreklerle yapabilirsiniz. Günün menüsünde tercihiniz hangi yemekler olursa olsun, yeni güne yeni menülerle, mutlu ve merak dolu uyanacağınız yer, her zaman Trabzon olacaktır.
Tüm bu eşsiz lezzetleri Trabzon’un en iyi şeflerinden Zorlu Grand’ın restaurant’larında tadabilirsiniz.